Інформаційне повідомлення про фітосанітарний стан основних сільськогосподарських культур в агроценозах Київської області станом на 5 вересня 2019 року

У звітному періоді на Київщині домінувала антициклональна суха та жарка погода. 4 вересня відбулося зниження денної температури повітря до плюс 18-20°С.
        Максимальна температура повітря вдень досягала плюс 29-31°С. Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до плюс 8-12°С.
         Опади на територіїобласті були незначними і нерівномірними, відмічалися упродовж 1 дня.
         Середня декадна відносна вологість повітря становила 34-81%.
         Вітер переважав помірний швидкістю 2-6 м/с, максимальна швидкість його досягала 8-10 м/с.
         Агрометеорологічні умови упродовж звітного періоду для достигання пізніх сільськогосподарських культур в області в цілому були задовільними. Однак, через значний дефіцит опадів на Київщині складалися малосприятливі умови для підготовки грунту під сівбу озимих зернових культур.
         У нинішньому році передумови для підготовки грунту та сівби озимих культур склалися наступним чином: за період з 1 липня до 31 серпня на переважній частині території області опадів випало 25-44% норми, лише у Тетерівському районі та м. Київ їх кількість становила 75-84% норми. Внаслідок такого розподілу опадів, на кінець серпня запаси продуктивної вологи в орному шарі грунту на більшості площ області, призначених на сівбу озимих зернових культур, сформувалися в межах недостатніх, на багатьох полях верхній (0-10 см) шар грунту був зовсім сухий.
         Враховуючи наявне недостатнє зволоження грунту, дефіцит ефективних опадів, який очікується за прогнозом Українського гідрометеорологічного центра у першій декаді вересня, у нинішньому році створюються малосприятні умови для сівби озимини в оптимальні строки.
            Озимий ріпак – посів, сходи, 1-2 листка
            Кукурудза –  воскова, повна стиглість
            Соя – збирання врожаю
            Соняшник – повна стиглість, збирання
            Цукровий буряк – ріст коренеплодів
            Картопля – збирання врожаю
            Сад – дозрівання плодів

Шкідники і хвороби зернових,
зернобобових культур та багаторічних трав

Повсюди на сходах падалиці після збирання озимої пшениці, на злакових бур’янах спостерігається розвиток фітофагів зернового ентомокомлексу. На 100 п.с. ураховується 10-12 цикадок, 6-8 імаго шведських мух. Продовжується відродження гусениць озимої совки, комахи виявляються за чисельності 0,5 екз. на кв.м. Розвиток та щільність шкідника стримують погодні умови та пересихання верхнього шару грунту.
         Гусениці стеблового (кукурудзяного) метелика закінчують свій розвиток та живлення у посівах кукурудзи, комахи переміщуються до нижньої частини стебел рослин, де будуть зимувати. Заселеність рослин фітофагом складає 2-12%, пошкоджено качанів – 1-5%, середня чисельність гусениць – 1-2 екз. на рослину.
         Триває подальший повільний розвиток на кукурудзі пухирчастої сажки, гельмінтоспоріозу, іржі. Пухирчаста сажка на 20-100% обстежених площ культури охопила від 1 до 10% рослин, максимальне ураження – 18% рослин – у П-Хмельницькому районі, 0,2 тис. га. Гельмінтоспоріозом хворіє 8% рослин у слабкому ступені на 30-50% обстежених площ. Іржа поширилася на 1-2% рослин за слабкого ступеня.

Шкідники і хвороби технічних культур

Обстеженням цукрових буряків виявляється 1-2% рослин, пошкоджених у слабкому ступені гусеницями совки-гамми за чисельності 2 екз. на рослину. Бурякова коренева попелиця заселила та живитьсяна 2% коренеплодів окремими вогнищами площею 0,5-1 кв.м. Із хвороб триває у слабкому ступені розвиток церкоспорозу за ураження 5-12% рослин, пероноспорозу – 2% рослин, фомоз поширивсяна 3-9% рослин.
         На рослинах соняшнику внаслідок дозрівання та посухої погоди відбувається масове відмирання листя, тому діяльність фітофагів майже призупинилася і не впливає на стан посівів, а розвиток хвороб проходить слабко.Ураженість рослин фомозом коливається в межах від 1 до 42% рослин на 25-100% обстежених площ, розвиток хвороби 1-5%. На септоріоз хворіє6-10% рослин. Відмічено перший прояв симптомів білої гнилі, уражено 0,5% кошиків.
         Триває заселення посівів озимого ріпаку хрестоцвітими блішками. Фітофаги виявляються на всіх обстежених сходах за заселення 4-10% рослин за чисельності 1-6 екз. на рослину. Спостерігається літ імаго ріпакового пильщика, на 100 п.с. відловлюється 2-5 екз. Розвитку хвороб не зафіксовано.

Шкідники і хвороби картоплі та овочів

Рослинам капусти продовжують завдавати шкоди гусениці капустяної совки, якими пошкоджено до 12% рослин. Заселеність капусти гусеницями капустяної молі складає 4% рослин. Живлення хрестоцвітих блішок спостерігається на 40% рослин за чисельності 6-15 імаго на рослину. Виявлено ураження 0,5% рослин слизовим бактеріозом.

Шкідники та хвороби плодового саду

У плодових садах триває розвиток та живлення яблуневої, грушевої плодожерок. Заселеність яблуневих дерев складає 30-70%, на яких ураховується 3-10% пошкоджених плодів. Розвиток моніліозу (плодової гнилі) відмічений на 1% плодів яблунь.
Багатоїдні шкідники

Відбувається подальший літ метеликів листогризучих та підгризаючих совок. На світлопасткуза ніч відловлювалося 1-2 метелика капустяної совки та совки-гамми. Метеликів озимої совки ураховується 1-2 екз., окличної совки – 12-42екз. На світлопастку за ніч попадає 3-8 імаго лучного метелика.
                Обстеженням сходів падалиці озимої пшениці виявляються поодинокі нори мишоподібних гризунів. Обстеженням стерні після збирання зернових колосових нори мишей та полівок виявляються на 50% обстежених площ за щільності 1-3 жилі нори на 1 га