Велика Каратуль

Вели́ка Карату́ль — село в УкраїніПереяслав-Хмельницькому районі Київської області. Населення становить 1564 особи станом на 2001 рік. Село розташоване на півночі району за 10 км на північний схід від районного центру. Розташована на березі річки Броварки (Каратульки) притоки Трубежа. Адміністративний центр Великокаратульської сільської ради.
Село розташоване на річці Броварка, лівому притоці Трубежа, за 10 км від на північний схід від районного центру та за 21 км від залізничної станції Переяславська. Займає площу 3,72 км². З'єднане із райцентром автошляхом Т 1032. Фізична відстань до Переяслав-Хмельницького — 3,5 км, до Києва — 58,7 км.

Етимологія назви

За однією з версій село було засновано тюркськими племенами — чорними клобуками, про що свідчить назва села (з тюрського: какра — чорний; туль — клобук(шапка)).

Московська експансія

За даними 1859 року село є «власницьким та козачим»; дворів — 225; населення — 1255 особи (ч. — 622, ж. — 633); в селі діє православна церква.

У 1897 році: 2353 особи(жінок — 1177, чоловіків — 1176), серед яких ісповідували православ'я — 2326 особи; 309 двори, православна церква, 3 постоялих двори, кузня, 22 вітряних млини.

Комуністичний режим

Партійна організація в селі створена 1919 року; ТС О 3 заснований у 1922 році. За активну участь у громадянській війні колгоспники П. А. Володько та П. Сахно в 1930 році нагороджені орденом Червоного Прапора. У 1930 році в селі Велика Каратуль, разом з прилеглими — Плескачами та Мар'янівкою, налічувалось 531 двір, в яких приживало 2989 осіб. Того ж року було організовано колгосп ім. Петровського. За роки розкуркулення в селі постраждало 20 сімей. А у часи Голодомору в селі померло 1017 осіб(поіменно встановлено тільки 513 людей). За високі показники у вирощуванні сільськогосподарських культур та виробництві продуктів тваринництва 31 чоловіка нагородженоорденами й медалями Союзу РСР, з них орденом Леніна — бригадира колгоспу І. П. Бережного. 82 ветерани Німецько-радянської війни нагороджено орденами та медалями.

Сьогодення

На території села розміщена центральна садиба колгоспу «Радянська Україна», за яким закріплено 3947 гектарів сільськогосподарських угідь, у тому числі 1954 гектарів орної землі. З допоміжних підприємств є два млини, дві пилорами, дві майстерні для ремонту сільськогосподарького інвентаря, дві кузні, цегельний завод. У селі є середня школа, клуб, бібліотека.

Пам'ятки

Поблизу села збереглися залишки Змійових валів, а на його околицях досліджено кургани часів Київської Русі.

Сільська школа

З 1896 року в селі діяла трирічна церковнопарафіальна школа, перший набір до якої налічував 20 учнів. У 1902 році місцеву церкву було перебудовано у школу. Після остаточного становлення у селі радянської влади у 1920 році, було створено однорічну сільськогосподарську школу, яка налічувала 35 учнів.

Відомі уродженці села

• Іван Федосійович Сонько (1903–1985) — генерал-майор артиллерії, Герой Радянського Союзу.