Деклараційна кампанія - 2018

Карта залучення міжнародної допомоги

Реформи

На допомогу захисникам Батьківщини!ХОЦЬКИ

Хо́цьки — село в УкраїніПереяслав-Хмельницького району Київської області. Населення становить 1697 осіб.

Село Хоцьки засноване в середині XVI століття, адже на карті Г.де Боплана від 1648 року вже виступає як окрема адміністративна одиниця.

На карті Гійома Левассера де Боплана село зустрічається під назвою Koszki (карта 1648 р.), Deszki (карта 1650 р).

Назва села за місцевими переказами походить від прізвища першопоселенця Ходько.

Село Хоцьки в 1648–1782 роках входили до складу другої Переяславської сотні.

На початку XVIII ст. в селі проживав Михайло Тимченко, Павло з братом Никоном, Антон Ходки. Павло Тимченко, Богдан Ходченко стали до лав козацької сотні Оверка Сидоровича війська гетьмана Богдана Хмельницького.

Охрім Скорик — козак можний лецьківський (1726). Степан Скорик розпочав службу 5 січня 1761 року Через 6 років йому вдалося стати полковим канцеляристом, а в 1768 року він був призначений писарем 2-ї полкової сотні.

У 1752 році житель хоцьківський Іван Боркан подав скаргу па військового канцеляриста Івана Бахчевського за побиття ним самого Боркана та його дружини й захоплення майна.

Місцевий священик Михайлівської церкви Михайло Стреха навчав своїх синів Мардарія та Еразма в Переяславському колегіумі.

Удова брацлавського полковника Михайла Дрозда після смерті чоловіка залишилась у Переяславі. Завдяки клопотанню старшин Адамовича (її родича) і Чечери їй була надана маєтність у Хоцьках. Її син Данило був козаком убогим хоцьківським (1726), а онук Гаврило Данилович (старший син Данила) — отаманом хоцьківським, його дім згорів, а сам він загинув у кримському поході. Є згадка про Олексія Дрозда — бургомістра переяславського (1712). Правнуки Гаврила: Микита Васильович — секретар посольства у Флоренції, директор училищ Полтавської губернії, Андрій Васильович (бл. 1757-?) — службу розпочав з 1772 року, брав участь у турецькому поході. Значковий товариш (з 1782).

Згідно з кліровою книгою 1832 р. церква в селі Хоцьки (Архістратига Михаїла) була споруджена в 1800 році коштом парафіян. Престолів в ній освятили два: головний - на честь Святого Архістратига Михаїла, а другий влаштований в бабинці на хорах - в імя Святої Великомучениці Варвари. Була одночасно з храмом зведена на подвірї дзвіниця. Церква в незмінному вигляді простояла до 1884 р., а в 1885 р. під час великої пожежі разом з 82 подвірьями згоріла. А дзвін з дзвіниці закотився в озеро Ставок. В цьому ж році звели новий храм. Це була велика, хрестова у плані споруда, одноверха, з прибудованою дзвіницею.

До храму Архістратига Михаїла були постійно приписані віруючі села Хоцьки та хутора Озерище, де на початку XX ст. була збудована невелика деревяна церква в імя Св. Костянтина.

В 1943 р. під час відступу німецьких військ церкву спалили.

В селі Хоцьки станом на 1930 рік було 412 дворів та проживало 4783 мешканці. Того ж року в селі організувався колгосп імені Шевченка, який мав 1237 га землі, з них 1176 га орної. А в 1934 році створився ще один колгосп «1 Травня». Цей колгосп мав 1274 га землі, з них 1122 га орної. Під час форсованої колективізації було розкуркулено 11 сімей. Загальна кількість померлих від голоду – 2300 чол., встановлено імена 1061 чол. Померлих від голоду ховали на сільському кладовищі, де з ініціативи громадськості села та сільської ради встановлено дерев’яний хрест в пам’ять про жертв Голодомору.

В травні 2013 р. в центрі села Хоцьки розпочались земельні роботи по будівництву фундаменту майбутньої церкви Архістратига Михаїла.