Переяслав-Хмельницький міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області інформує  Закон України від 17.05.2017 року № 2037-VIII, що набрав чинності з 08.07.2017 року  « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів »

Порядок стягнення аліментів

Основна зміна порядку стягнення аліментів полягає в тому, що в абсолютній більшості випадків аліменти тепер будуть стягуватися на підставі судового наказу, який, по своїй суті, вже є виконавчим документом.
Такий наказ можна буде отримати в середньому за місяць і відразу звернутися до виконавчої служби для примусового стягнення (для порівняння - стягнення аліментів в порядку позовного провадження, займало і займає в середньому 2-3 місяці).
У той же час, можливо, що термін отримання наказу буде ще більш стислим, і залежати це буде від того, як складеться судова практика щодо вступу наказу про стягнення аліментів в силу.  За загальним правилом, судовий наказ набирає чинності після закінчення строку на подання заяви про його скасування.  Але за новим законом наказ про стягнення аліментів не можна оскаржити - потрібно тільки подавати позов про зміну розміру аліментів.  Відповідно, теоретично, видача вступило в законну силу наказу можлива вже через 3-5 днів.
Також потрібно враховувати і той факт, що якщо позовна заява про стягнення аліментів не оплачується судовим збором, то за подачу і отримання судового наказу про стягнення аліментів на дитину необхідно буде заплатити судовий збір в розмірі 320 грн.  (20% від прожиткового мінімуму).
 У той же час, в наказному провадженні можна (і навіть потрібно - про це нижче) стягувати не всі аліменти, а тільки в тих випадках, коли заявлені вимоги про стягнення аліментів:
 - на одну дитину - ¼ частина від доходів платника аліментів;
 - на двох дітей - 1/3 частина від доходів платника аліментів;
 - на трьох і більше дітей - ½ частина від доходів платника аліментів;
- у твердій сумі, в розмірі 50% від прожиткового мінімуму на кожну дитину.

Важливо!  Згідно вимог процесуального законодавства суди зобов'язані відмовляти у відкритті позовного провадження і повертати документи заявнику, якщо за вищевказаними випадків він звернувся в суд не з заявою про видачу судового наказу, а з позовною заявою (ч. 3 ст. 118 ЦПК).  Позовна виробництво в даному випадку можливо тільки якщо у видачі судового наказу відмовлено або заяву про видачу наказу повернуто.
Можна припустити, що з метою уникнення сплати судового збору в 320 грн., Буде практикуватися подача позову на суму трохи перевищує встановлену як поріг для подачі наказу (наприклад 1/3 частина на одну дитину).  В кінцевому підсумку збирачі аліментів будуть вибирати, що їм важливіше - економія часу або грошей.  У всіх інших випадках, коли порога, установленого для наказного провадження, стягувачу аліментів недостатньо, для стягнення аліментів на дитину потрібно буде звертатися в суд з позовом, за розгляд якого позивачі, як і раніше, звільнені від сплати судового збору.
До позову, як і раніше, необхідно буде докласти всі докази ваших вимог і обґрунтування заявленого розміру аліментів.