Зміна розміру аліментів за рішенням суду

Батьки згідно з ч. 1 ст. 181 СКУ, повинні самостійно вирішувати питання утримання дитини, але у випадках, коли вони, не можуть домовитися, законом передбачена можливість задіяти судові органи. Якщо батьки перебувають у шлюбі і батько не працює і відповідно, не бере участі в утриманні дітей, мати має право подати позовну заяву до суду і примусити його до виконання обов’язків.
Якщо батьки розлучені і батько вважається безробітним, при цьому працюючи неофіційно, приховуючи свої доходи і стверджуючи, що будь-які кошти за таких умов матері відсудити не вдасться, звернення до суду стає чи не єдиною можливість отримати зміст на дітей.
Попередньо потрібно зібрати всі можливі докази для визначення розміру аліментних виплат, потурбуватися про виклик свідків, а також клопотати про те, щоб суд використав доступні йому засоби для реального матеріального становища відповідача.
Згідно ч. 3 ст. 181 СКУ, може бути винесено судове рішення про присудження коштів на утримання дитини з двох можливих формах: у вигляді частини від доходу, тобто 1/2, 1/4, 1/5, 1/12 і т.п. частини доходу аліментообязанного. При цьому законодавець навмисно не вказав фіксовану частину, що підлягає присудженню в кожному конкретному випадку, дозволяючи суду варіювати залежно від обставин. Судова практика пішла вже второваним шляхом, визначаючи розмір аліментів на одну дитину у вигляді 1/4 частини від доходів батька, 1/2-на двох і більше дітей.
Нагадаємо, що при визначенні розміру аліментів, відповідно до ст.. 182 СКУ, суд враховує ряд обставин, серед яких  є і матеріальне становище платника аліментів.
Якщо на момент винесення відповідного рішення про присудження частини від доходу батько офіційно працював, суд при визначенні розміру аліментів виходив з наявних у матеріалах справи даних і не міг припускати погіршення його матеріального становища.
Розглянемо наступну ситуацію: припустимо, дитині було присуджено 1/4 частину доходу. Згодом батько став безробітним і втратив здатність виконувати свій обов’язок. Він не міг знайти роботу протягом 4-х місяців, але на облік до Центру зайнятості не вставав і допомогу по безробіттю не отримував. Таким чином, в силу обставин, що склалися, він протягом чотирьох місяців не виконував свій обов’язок з утримання дітей, мала місце несплата аліментів, внаслідок чого утворилася заборгованість.
Ст. 195 СКУ передбачає два варіанти: якщо на момент визначення розміру заборгованості батько вже влаштувався на роботу, сума аліментів на дитину визначається у вигляді 1/4  частини від заробітку, який він отримує. Тобто, якщо на момент визначення розміру заборгованості платник на роботу не влаштувався, сума аліментів з безробітного розраховується виходячи із середньої зарплати в даній місцевості.
Середня заробітна плата визначається територіальними органами Державного комітету статистики України, які діють на підставі ЗУ «Про державну статистику». Вищевказані органи надають дані з приводу розміру середньої заробітної плати для конкретної місцевості на вимогу державного виконавця. Останній керується отриманими при визначенні того, яка сума аліментів з непрацюючого підлягає оплаті з урахуванням заборгованості.
Статус безробітного не завжди означає, що платник не заробляє. Він може працювати ким завгодно, варіантів, може бути безліч, суть полягає в тому, що людина ніде офіційно не працює, в центрі зайнятості не числиться, вважається безробітною, але має непостійний мінливий заробіток.
У цьому випадку суд за заявою аліментообязаного або аліментоотримувача може визначити розмір аліментів не у вигляді частини від доходу, а у вигляді твердої грошової суми. Підставами для винесення такого рішення є наступні обставини:
отримання платником нерегулярного, мінливого доходу;
отримання доходу або його частини в натуральному вигляді;
отримання доходу в іноземній валюті. Уцьому випадку зміна курсу валют може в значній мірі впливати на розмір аліментів у разі їх відрахування у вигляді від заробітку;
повна відсутність заробітків, за умов, що боржник перебуває на обліку в центрі зайнятості та офіційно є безробітним. При такій ситуації визначити розмір аліментів у вигляді частини від неіснуючого доходу неможливо;
наявність у безробітного майна на праві власності, від якого він може отримувати дохід, а визначити розмір такого доходу і в цілому його наявність встановити складно;
нелегальна робота безробітного або отримання доходів з різних джерел, які неможливо встановити, так само як і загальний розмір доходів.
Якщо мова йде про визначення твердої грошової суми на кількох дітей, суд може призначити єдину суму, що підлягає оплаті на них всіх, або кілька сум, кожна за яких повинна буде виплачуватися на кожну дитину окремо.
Отже, аліменти на дитину безробітний виплачувати має, тому жінкам не потрібно сидіти склавши руки. Якщо батько не виконує своїх обов’язків по утриманню дітей і є безробітним, потрібно подавати позовну заяву до суду, який визначить, нехай і невелику, але суму, відповідно до якої буде здійснюватись утримання аліментів.
Важливо розуміти, що відповідальність за дітей не тільки на плечах у матері, як це часто трапляється. Цю відповідальність повною мірою повинен нести і батько.