День пам’яті Героїв Крут в навчальних закладах району

«Хто не знає свого минулого, не вартий свого майбутнього»,– говорить народна мудрість. І це дійсно так, бо як дерево тримається на землі своїм корінням, так людина тримається на землі своїм минулим. Людина, яка не знає минулого – як перекотиполе, куди вітер подме, туди воно й котиться.
В День пам’яті Героїв Крут у Великокаратульській ЗОШ І-ІІІ ступенів пройшли заходи з метою формування в учнів почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії та героїчного минулого.
Урок-пам'яті "Чорніє хрест у білім полі..." для учнів 8-9 класу, присвячений річниці бою під Крутами, провела вчитель історії Довга Л.Г. "101 рік тому біля залізничної станції Крути за 130 кілометрів від Києва відбувся бій між 4000 більшовиків та 400 українських юнкерів і студентів.
П'ятигодинний бій увійшов в історію України як бій під Крутами, приклад звитяги, героїзму і відданості Батьківщині. 27 жорстоко вбитих росіянами Героїв поховані в Києві неподалік Аскольдової могили...." На завершення заходу школярі переглянули відеоролик "Крути. Молода кров".
Учні 10 класу після короткої розповіді про ті події переглянули фільм "Бій під Крутами" з циклу "Україна. Забута історія". Потому учні поділилися своїми думками та обговорили значення того бою у сьогоденні.
У серцях українців бій під Крутами назавжди залишиться неспростованим фактом героїзму і жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежну Україну.
Для вшанування загиблого студентства під Крутами, з лампадками Виповзькі школярі створили символічний тризуб України. До акції долучилися усі класи Виповзького НВО – від першачків до старшокласників. Хвилиною мовчання учні та вчителі вшанували загиблих юнаків. Свічки ж у пам'ять про учасників битви горіли протягом усього дня.
Сто один рік тому діти, гімназисти, вийшли боротися проти ворога. Коли діти беруть до рук зброю – нашу країну не перемогти. Тож ми повинні пам'ятати і знати свою історію та  традиції.
Також учнями був переглянутий фільм «Україна – забута історія».
До річниці битви під Крутами у Дем’янецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів були проведені ряд виховних заходів, серед яких і зустріч з методистом з розвитку туризму РБК, представником  громадської ініціативи «Корінь нації» Богатирем М.М.  Захід розпочався зі вступного слова ЗВР Козоріз Н.А.,  яка ознайомила школярів з історичними фактами, що відбулися 29 січня 1918 р. на станції Крути на Чернігівщині. Більш детально про ці події розповіла ЗНВР, вчитель історії  Аронська Л.В. Розповідь супроводжувалася презентацією та відеофільмом «Битва під Крутами».  Хвилиною мовчання усі присутні вшанували пам’ять 300 студентів, які вступили в нерівний бій з військами більшовиків і загинули смертю хоробрих.
Цікавою та змістовною була розповідь Богатиря Миколи Миколайовича, який познайомив учнів з  нашим земляком, жителем села Дем’янці  Дремлюгою П.П., який в 1918 році входив до сотні Помічного студентського куреня Січових Стрільців , що був сформований  зі студентів  Київського університету Св. Володимира та Народного університету, та приймав участь у битві на станції Крути.  Також Микола Миколайович зацікавив усіх присутніх розповіддю про створений туристичний маршрут Переяслав-Хм. району.
У кінці зустрічі директор Дем’янецької ЗОШ І-ІІІ ступені Погребний М.В. подякував громадському діячеві за цікаву інформацію та  великий внесок Богатиря М.М. в розвиток історії нашого краю, висловив бажання надалі співпрацювати у цьому напрямку.
В День пам’яті Героїв Крут, в Хоцьківській ЗОШ І-ІІІ ст. з метою формування в учнів почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії та героїчного минулого було проведено:
  • інформаційну виставку «Пам’ятай про Крути»;
  • годину пам’яті «Неоціненний урок історії» з учнями 5-7 класів;
  • годину державності «101 річниця пам’яті Героїв Крут» з учнями 8-11 класів;
  • вшанування пам’яті Героїв Крут хвилиною мовчання.
Учні школи глибоко пройнялись мужністю Героїв Крут. Адже не можна викреслити з пам’яті людської той великий та безсмертний подвиг юних студентів, які захищали українську державність, поклавши на її вівтар найцінніше - власне життя.